AHA Tournament Results – Central Coast – 31 Aug 2014

Club Champions

  • Central Coast               474pts        28 competitors
  • Pittwater                       231pts        15 competitors
  • Northern Beaches       213pts        14 competitors
  • Sutherland                    119pts        8 competitors
  • Stanwell Park               100pts        7 competitors
  • Nabiac                           14pts          1 competitor

Per capita points

  • Central Coast               16.96
  • Pittwater                       15.4
  • Northern Beaches       15.21
  • Sutherland                    14.87
  • Stanwell Park               14.28
  • Nabiac                           14

Man of the Tournament

  • Charles Luyt – Tuggerah
  • Jason Sellers – Sutherland (1st runner up)
  • Lee McDonald – Pittwater (2nd runner up)

Woman of the Tournament

  • Justine Lobb – Pittwater
  • Kristine Kjaer – Pittwater (1st runner up)
  • Gentleiss Westmore – Sutherland (2nd runner up)

Boy of the Tournament

  • Josh Smedley – Tuggerah
  • Filip Novakovic – Northern Beaches (1st runner up)
  • Dylan Villa – Tuggerah (2nd runner up)

Girl of the Tournament

  • Stephanie Biviano – Tuggerah
  • Joanna White – Tuggerah (1st runner up)
  • Freya Svanstrom – Pittwater (2nd runner up)

Andrew Bridge Memorial Encouragement Award

  • Lee McDonald

Competitor points

Boys

  1. Josh Smedley                    32        Tuggerah
  2. Filip Novakovic                  30        Northern Beaches
  3. Dylan Villa                          28        Tuggerah
  4. Tim Cho                              26        Northern Beaches
  5. Taylah Currey                    26        Stanwell Park
  6. Muuruunyandahl Leha   25        Tuggerah
  7. Lachlan Goodsall              25        Northern Beaches
  8. Ben Bower                         23        Stanwell Park
  9. Mason Ellis                        23        Tuggerah
  10. James Lewis                       22        Northern Beaches
  11. Kai Turner                          19        Pittwater
  12. Joshua Mansfield             18        Northern Beaches
  13. George Alexandratos      17        Northern Beaches
  14. Angus Woollett                 17        Northern Beaches
  15. Nikola Hajdukovic            17        Northern Beaches
  16. Jamie Nagle                       17        Northern Beaches
  17. Chad Geister                     17        Northern Beaches
  18. Luke O’Donnell                 16        Northern Beaches
  19. Euan Carpenter                16        Stanwell Park
  20. Clayton Holmes                15        Tuggerah
  21. Kalan Magri                       15        Tuggerah
  22. James Deep                       15        Northern Beaches
  23. Jayden Currey                   15        Stanwell Park
  24. Malachi Foster                  15        Tuggerah
  25. Rohan Dunham                12        Stanwell Park
  26. Max Ellis                             12        Tuggerah
  27. Connor Holmes                11        Tuggerah
  28. Andrew Luyt                      11        Tuggerah
  29. Cooper Magri                    11        Tuggerah
  30. Daniel Saunders               11        Northern Beaches
  31. Hayden Tucker                  11        Pittwater
  32. Matthew Brown               11        Stanwell Park
  33. Charlie Olivieri                  9          Tuggerah
  34. Jet Tracey                           8          Pittwater
  35. Christian Selvetnaram     2          Pittwater
  36. Jordan Ryan                      2          Pittwater

Girls

  1. Stephanie Biviano            36        Tuggerah
  2. Joanna White                    32        Tuggerah
  3. Freya Svanstrom              25        Pittwater
  4. Imogen Scala                     23        Tuggerah
  5. Madison Nock                   23        Tuggerah
  6. Kira Scala                            21        Tuggerah
  7. Camellia Stenning            21        Tuggerah
  8. Trinity Scala                       19        Tuggerah
  9. Emily Parker                      17        Pittwater
  10. Violet Leha                         16        Tuggerah
  11. Lillyan Luyt                         15        Tuggerah
  12. Victoria Zammit                14        Nabiac
  13. Jade Nock                           13        Tuggerah
  14. Emily White                       13        Tuggerah
  15. Amelia Jee                         13        Pittwater
  16. Taylah Graham                 12        Pittwater

Women

  1. Justine Lobb                      34        Pittwater
  2. Kristine Kjaer                     16        Pittwater
  3. Gentleiss Westmore        16        Sutherland
  4. Grace Garrett                    14        Pittwater
  5. Jodie Dunham                   14        Sutherland
  6. Karla Zuluaga                    7          Tuggerah

Men

  1. Charles Luyt                       34        Tuggerah
  2. Jason Sellers                      28        Sutherland
  3. Lee McDonald                   25        Pittwater
  4. Brendan Smith                  24        Sutherland
  5. Mikael Svanstrom            23        Pittwater
  6. Chris Currey                      23        Stanwell Park
  7. Brad Deal                           23        Tuggerah
  8. Shane Cutland                  19        Tuggerah
  9. Samuel Morgan                18        Sutherland
  10. David Colwell                    16        Pittwater
  11. Alexander Clatworthy     14        Sutherland
  12. Travers Hunt                     10        Tuggerah
  13. Edwin Clatworthy             10        Sutherland
  14. Cory Mills                           9          Northern Beaches
  15. Matthew Dunham           9          Sutherland

Sparring results

Novice – PeeWee – Boys

  • 1st         Jamie Nagle            Northern Beaches
  • 2nd       Lachlan Goodsall   Northern Beaches
  • 3rd        Connor Holmes      Tuggerah

Novice – PeeWee – Girls

  • 1st         Kira Scala                 Tuggerah
  • 2nd       Madison Nock        Tuggerah
  • 3rd        Emily White            Tuggerah

Novice – Child – Boys

  • 1st         Angus Woollett      Northern Beaches
  • 2nd       James Deep            Northern Beaches

Novice – Child – Girls

  • 1st         Imogen Scala          Tuggerah
  • 2nd       Jade Nock                Tuggerah
  • 3rd        Taylah Graham      Pittwater

Novice – Teens – Boys

  • 1st         Muuruunyandahl Leha     Tuggerah
  • 2nd       Euan Carpenter     Stanwell Park
  • 3rd        Nikola Hajdukovic  Northern Beaches

Novice – Adult – Women

  • 1st         Gentleiss Westmore     Sutherland
  • 2nd       Grace Garrett         Pittwater

Novice – Adult – Men

  • 1st         Cory Mills                Northern Beaches
  • 2nd       David Colwell         Pittwater
  • 3rd        Travers Hunt          Tuggerah

Junior Belt – PeeWee – Boys

  • 1st         Kai Turner               Pittwater
  • 2nd       Malachi Foster       Tuggerah
  • 3rd        Hayden Tucker       Pittwater

Junior Belt – PeeWee – Girls

  • 1st         Violet Leha              Tuggerah
  • 2nd       Emily Parker           Pittwater

Junior Belt – Child – Boys

  • 1st         Mason Ellis             Tuggerah
  • 2nd       Taylah Currey         Stanwell Park
  • 3rd        Dylan Villa               Tuggerah

Junior Belt – Child – Girls

  • 1st         Freya Svanstrom    Pittwater
  • 2nd       Amelia Jee               Pittwater
  • 3rd        Lillyan Luyt              Tuggerah

Junior Belt – Teens – Boys

  • 1st         Ben Bower              Stanwell Park
  • 2nd       Max Ellis                  Tuggerah
  • 3rd        Tim Cho                   Northern Beaches

Junior Belt – Teens – Girls

  • 1st         Trinity Scala            Tuggerah
  • 2nd       Camellia Stenning  Tuggerah

Junior Belt – Adult – Men

  • 1st         Charles Luyt            Tuggerah
  • 2nd       Brad Deal                Tuggerah
  • 3rd        Alexander Clatworthy      Sutherland

Senior Belt – Teens – Boys

  • 1st         Filip Novakovic       Northern Beaches

Senior Belt – Teens – Girls

  • 1st         Stephanie Biviano Tuggerah
  • 2nd       Joanna White         Tuggerah
  • 3rd        Victoria Zammit     Nabiac

Senior Belt – Youth – Boys

  • 1st         Josh Smedley          Tuggerah
  • 1st         Chad Geister           Northern Beaches

Senior Belt – Adult – Women

  • 1st         Jodie Dunham        Sutherland

Senior Belt – Adult – Men

  • 1st         Lee McDonald        Pittwater
  • 2nd       Mikael Svanstrom Pittwater
  • 3rd        Brendan Smith       Sutherland

Blackbelt – Adult – Women

  • 1st         Justine Lobb           Pittwater

Blackbelt – Adult – Men – Lightweight

  • 1st         Chris Currey            Stanwell Park
  • 2nd       Shane Cutland        Tuggerah

Blackbelt – Adult – Men – Heavyweight

  • 1st         Samuel Morgan     Sutherland
  • 2nd       Jason Sellers           Sutherland

Self Defence results

Junior Belt – PeeWee

Place  Team Name                                  Club

1st      H        George Alexandratos       Northern Beaches .                      Lachlan Goodsall .                      Daniel Saunders

2nd    D        Madison Nock                   Tuggerah .                      Kira Scala .                      Emily White

3rd     E         Clayton Holmes                 Tuggerah .                      Connor Holmes

Junior Belt – Child

1st      F         Andrew Luyt                      Tuggerah .                      Charles Luyt .                      Lillyan Luyt

2nd    I          James Deep                        Northern Beaches .                      Angus Woollett

3rd     B         Jade Nock                           Tuggerah .                      Imogen Scala

Junior Belt – Child

1st      R         Ben Bower                          Stanwell Park .                      Euan Carpenter 2nd    G        Muuruunyandahl Leha    Tuggerah .                      Camellia Stenning

Senior Belt – Child

1st      P         Jayden Currey                    Stanwell Park .                      Taylah Currey .                      Rohan Dunham

2nd    K         Joshua Mansfield              Northern Beaches .                      Jamie Nagle .                      Luke O’Donnell

3rd     Q        Matthew Brown                Stanwell Park .                      {Taylah Currey}*

*Taylah Currey was in two self defence teams as he stepped in at the last minute(literally, the day before) to learn this second routine to enable Matthew Brown to compete when his original partner fell ill. Under tournament rules, Taylah did not receive points for this routine, however he does receive kudos for his generosity in stepping in to help and his ability to learn a second routine so quickly. Well done and thank you!

Senior Belt – Teens

1st      C         Dylan Villa                          Tuggerah .                      Joanna White

2nd    J          Nikola Hajdukovic             Northern Beaches .                      Filip Novakovic

3rd     L         Tim Cho                              Northern Beaches .                      James Lewis

Senior Belt – Adult

1st      A         Stephanie Biviano             Tuggerah .                      Josh Smedley

2nd    S         Matthew Dunham            Sutherland .                      Brendan Smith

Blackbelt – Adult

1st      T         Samuel Morgan                 Sutherland .                      Jason Sellers

2nd    O        Kristine Kjaer                      Pittwater .                      Justine Lobb

Patterns/drills results

PeeWee – Yellow Belt

  • 1st                 Lachlan Goodsall               Northern Beaches
  • 2nd               George Alexandratos       Northern Beaches
  • 3rd                Kira Scala                            Tuggerah

Child – Yellow Belt

  • 1st                 Madison Nock                    Tuggerah
  • 2nd               Taylah Graham                  Pittwater
  • 3rd                Nikola Hajdukovic             Northern Beaches

Adult – Yellow Belt

  • 1st                 Muuruunyandahl Leha    Tuggerah
  • 2nd               Gentleiss Westmore         Sutherland

PeeWee – Green Tip

  • 1st                 Clayton Holmes                 Tuggerah
  • 2nd               Jet Tracey                            Pittwater
  • 3rd                Matthew Brown                Stanwell Park

Child – Green Tip

  • 1st                 Imogen Scala                      Tuggerah
  • 2nd               Luke O’Donnell                  Northern Beaches

Adult – Green Tip

  • 1st                 David Colwell                     Pittwater
  • 2nd               Grace Garrett                     Pittwater
  • 3rd                Travers Hunt                      Tuggerah

PeeWee – Green Belt

  • 1st                 Kai Turner                           Pittwater
  • 2nd               Violet Leha                         Tuggerah
  • 3rd                Kalan Magri                        Tuggerah

Child – Green Belt

  • 1st                 Freya Svanstrom               Pittwater
  • 2nd               Charlie Olivieri                   Tuggerah
  • 3rd                Cooper Magri                     Tuggerah

Adult – Green Belt

  • 1st                 Alexander Clatworthy      Sutherland
  • 2nd               Camellia Stenning             Tuggerah

Child – Blue Tip

  • 1st                 Joshua Mansfield              Northern Beaches

Teens – Blue Tip

  • 1st                 Tim Cho                               Northern Beaches

Child – Blue Belt

  • 1st                 Taylah Currey                    Stanwell Park
  • 2nd               Mason Ellis                         Tuggerah
  • 3rd                Dylan Villa                          Tuggerah

Teens – Blue Belt

  • 1st                 Victoria Zammit                 Nabiac
  • 2nd               James Lewis                       Northern Beaches
  • 3rd                Max Ellis                              Tuggerah

Adult – Blue Belt

  • 1st                 Brad Deal                            Tuggerah
  • 2nd               Charles Luyt                       Tuggerah

Teens – Red Tip

  • 1st                 Filip Novakovic                   Northern Beaches

Adult – Red Tip

  • 1st                 Stephanie Biviano             Tuggerah
  • 2nd               Brendan Smith                   Sutherland
  • 3rd                Jodie Dunham                   Sutherland

Teens – Red Belt

  • 1st                 Joanna White                     Tuggerah

Adult – Red Belt

  • 1st                 Edwin Clatworthy             Sutherland
  • 2nd               Lee McDonald                    Pittwater
  • 3rd                Josh Smedley                     Tuggerah

Adult – Black Tip

  • 1st                 Mikael Svanstrom             Pittwater

Adult – 1st Dan blackbelt

  • 1st                 Kristine Kjaer                      Pittwater
  • 2nd               Karla Zuluaga                     Tuggerah
  • 3rd                Jason Sellers                       Sutherland

Adult – 2nd Dan blackbelt

  • 1st                 Justine Lobb                       Pittwater
  • 2nd               Shane Cutland                   Tuggerah
  • 3rd                Chris Currey                       Stanwell Park

Falling results

Junior belt – PeeWee – Boys

  • 1st                   Kalan Magri               Tuggerah
  • 2nd                  Malachi Foster          Tuggerah
  • 3rd                  Hayden Tucker          Pittwater

Junior belt – PeeWee – Girls

  • 1st                   Emily Parker              Pittwater

Junior belt – Child – Boys

  • 1st                   Dylan Villa                  Tuggerah
  • 2nd                  Mason Ellis                Tuggerah
  • 3rd                  Cooper Magri            Tuggerah

Junior belt – Child – Girls

  • 1st                   Trinity Scala               Tuggerah
  • 2nd                  Freya Svanstrom      Pittwater
  • 3rd                  Amelia Jee                 Pittwater

Junior belt – Teens – Boys

  • 1st                   James Lewis               Northern Beaches
  • 2nd                  Tim Cho                      Northern Beaches
  • 3rd                  Jayden Currey           Stanwell Park

Junior belt – Adult – Men

  • 1st                   Charles Luyt               Tuggerah
  • 2nd                  Brad Deal                   Tuggerah
  • 3rd                  Ben Bower                 Stanwell Park

Senior belt – Teens – Girls

  • 1st                   Stephanie Biviano    Tuggerah
  • 2nd                  Joanna White            Tuggerah

Senior belt – Youth

  • 1st                   Josh Smedley            Tuggerah
  • 2nd                  Chad Geister             Northern Beaches
  • 3rd                  Filip Novakovic          Northern Beaches

Senior belt – Adult – Men

  • 1st                   Lee McDonald           Pittwater
  • 2nd                  Mikael Svanstrom    Pittwater
  • 3rd                  Brendan Smith          Sutherland

Blackbelt – Adult Women

  • 1st                   Justine Lobb              Pittwater

Blackbelt – – Men

  • 1st                   Chris Currey              Stanwell Park
  • 2nd                  Jason Sellers              Sutherland
  • 3rd                  Shane Cutland          Tuggerah

 

Bookmark the permalink.

Comments are closed.